امروز :

نحوه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس چه تغییراتی دارد؟

Image ALt

نحوه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس چه تغییراتی دارد؟

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص اصلاح آئین نامه داخلی مجلس، اظهار داشت: حداکثر دو هفته بعد از تحلیف، رئیس جمهور باید وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی کند و امکان افزایش این مدت وجود ندارد.

رئیس کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در گذشته شرایط و سوابقی که وزاری پیشنهادی باید دارا می‌بودند را مشخص نکرده بودیم اما اکنون تعیین شده که وزرای پیشنهادی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند. افراد معرفی شده به عنوان وزیر پیشنهادی از سوی رئیس جمهور حداقل می‌بایست دارای تجربه و تخصص مرتبط باشند.

وی افزود: این شرایط برای وزرای معرفی شده در قانون وجود نداشت و صرفا برنامه‌ها، شرح حال، سوابق علمی و اجرائی وزرای پیشنهادی که رئیس جمهور در معرفی نامه بیان می‌‎کرد برای مجلس کافی بود، اکنون باید مدارک علمی را مراجع ذی‌صلاح تایید کنند.

کاتب ادامه داد: از این پس بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی صرفا در صحن انجام نمی‌شود و کمیسیون‌های تخصصی نیز صلاحیت وزیر پیشنهادی را بررسی می‌کنند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی صلاحیت عمومی و انطباق مدارک وزرای پیشنهادی را ظرف یک هفته مورد رسیدگی قرار می‌دهند، گفت: پس از بررسی گزارش مکتوب کمیسیون در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد و رئیس کمیسیون نیز گزارش را قرائت می‌کند.

لینک های مرتبط