امروز :

جهاد کشاورزی موظف به آموزش سالانه ۱۰۰ هزار روستایی است

Image ALt

جهاد کشاورزی موظف به آموزش سالانه ۱۰۰ هزار روستایی است

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا کاتب صبح پنج شنبه در مراسم افتتاح یک طرح صنعتی و تولیدی در آرادان با حضور معاون وزیر کشاورزی، ضمن بیان اینکه شرایط تحریم تهدیدی برای اقتصاد کلان و معاش مردم محسوب می شود اما در نقطه مقابل فرصت عالی برای تولیدات بخش کشاورزی ایجاد کرده تا بتوانیم صادرات کشور را توسعه دهیم، تاکید کرد: نگاه مجلس حرکت به سوی وام های ارزان قیمت و ایجاد تولیدات پایدار بخش کشاورزی است.

وی افزود: در برنامه ششم تکلیف شده که سالانه ۱۰۰ هزار روستایی آموزش‌های علمی و نوین در حوزه کشاورزی و دامداری ببینند لذا باید از ظرفیت مرکز ترویج جهاد استفاده کرد.

فرصت طلایی صادرات

عضو خانه ملت در ادامه گفت: ما یکی از انتظاراتی که از وزارت جهاد کشاورزی و تولید کنندگان داریم این است که از این فرصت طلایی به خوبی استفاده کنیم لذا اگر امروز نتوانیم صادرات کشور را شکل دهیم یقیناً در دوران دیگر نمی توانیم.

کاتب با بیان اینکه زمانی تولیدات مرغ گوشتی ما بیشتر از مصرف مان بود و این بهترین فرصت برای صادرات را فراهم می کرد، ابراز داشت: سال گذشته شاهد تولید ۲۳۰ هزار تن مرغ گوشتی در ماه بودیم که بیشترین مصرف کشور ماهانه کمتر از ۲۰۰ هزار تن بود لذا این فرصت ارزشمندی بود تا با کمک تولید کنندگان صادرات را رونق می‌بخشیدیم.

وی افزود: صادرات موضوعی است که با بخش نامه و دستورالعمل رونق نمی گیرد بلکه باید بتوانیم متناسب با نیاز کشور و جهان تولیداتی را شکل دهیم که پذیرش داشته باشند لذا انتظار داریم جهاد کشاورزی استان سمنان با برنامه ریزی و کمک، فرصت خوب تولیدات و صادرات را مورد استفاده قرار دهند.

ضرورت تداورم در تولید پایدار

نماینده گرمسار و آرادان در مجلس بیان کرد: در سیاست‌های کلان اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تمام هم و غم این است که اولویت دولت تداوم در تولید پایدار خصوصاً در بخش کشاورزی باشد در تمام احکام برنامه ششم توسعه وقتی صحبت از اعتبارات نیز می شود، تکلیف کرده ایم که تمام بانک ها باید میزان تسهیلات شان در بخش کشاورزی را به ۱۵ درصد برسانند و سالانه این میزان را دو درصد افزایش دهند.

کاتب گفت: میزان سهم تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی تا پایان برنامه ششم باید به ۲۵ درصد برسد این قانون زمانی شکل می گیرد که همه تولید کنندگان، دستگاه های اجرایی، نظارتی و … کمک کنند تا این امر رخ دهد.

وی با بیان اینکه صندوق های کشاورزی که چند سال است راه اندازی شده میزان ارزش هایشان برای پرداخت تسهیلات بسیار پائین است، تاکید کرد: امیدواریم این میزان به هفت درصد برسد چرا که ارزان قیمت ترین تسهیلات در صندوق توسعه کشاورزی است و حتی در پرداخت وام های روستایی که سال گذشته انجام شد و امروز هم ادامه دارد، نگاه مان این است که وام ارزان قیمت به بخش کشاورزی داده شود تا تولید واقعی کشور را شکل دهیم.

لینک های مرتبط